PROPOZYCJA WYPRAW ROWEROWYCH NA TERENIE POWIATU.

Prezentujemy trasy rowerowe po Powiecie Świdnickim opracowane przez P. Agnieszkę Wójcik, które były publikowane w Głosie Świdnika w okresie wakacyjnym 2008 r. Trasy przebiegają w sposób, który umożliwia rowerzyście poznanie walorów turystycznych Powiatu. Jednocześnie omijają one główne lub często uczęszczane przez samochody drogi. Przebiegają one przez wszystkie gminy Powiatu, tam gdzie można podziwiać piękno przyrody, zobaczyć i poznać obiekty dziedzictwa kulturowego, obiekty historyczne czy sakralne.

Wypraw rowerowych po Powiecie może być wiele, każdy może coś znaleźć dla siebie.

PROPOZYCJA WYPRAW ROWEROWYCH NA TERENIE POWIATU (dla ich zobrazowania pomocna będzie mapa Powiatu).

Opisane niżej trasy rowerowe przebiegają w sposób, który umożliwia rowerzyście poznanie walorów turystycznych Powiatu. Jednocześnie omijają one główne lub często uczęszczane przez samochody drogi. Przebiegają one przez wszystkie gminy Powiatu, tam gdzie można podziwiać piękno przyrody, zobaczyć i poznać obiekty dziedzictwa kulturowego, obiekty historyczne czy sakralne.

Poniżej prezentujemy trasy rowerowe po Powiecie Świdnickim opracowane przez P. Agnieszkę Wojcik, które były publikowane w Głosie Świdnika w okresie wakacyjnym 2008 i 2009r.

1. Trasa: Świdnik - Jaszczów (pociąg) - Białka - Wólka Bielecka - Milejów - Zalesie - Mełgiew - Świdnik
    • Długość: ok 40 km w jedną stronę
    • Charakterystyka: drogi asfaltowe, odcinki dróg polnych, leśnych i żużlowych

1. Trasa: Świdnik - Janówek - Łuszczów - Kijany - Spiczyn - Zawieprzyce (powiat łęczyński) - Charlęż - Bystrzyca - Sobianowice - Pliszczyn - Jakubowice Murowane - Świdnik
    • Długość: około 52 km
    • Czas: ok. 4,5 godz.
    • Charakterystyka: głownie drogi asfaltowe o średnim natężeniu ruchu (duży ruch na odcinku Łuszczów - Spiczyn), sporo polnych dróg o kamienistej lub piaszczystej nawierzchni, która miejscami bardzo utrudnia jazdę

1. Trasa: Świdnik - Kalinówka - Abramowice Prywatne - Głusk - Wólka Abramowicka - Zalew Zemborzycki - Lublin - Świdnik
    • Długość: około 37 km
    • Czas: ok. 3,5 godz.
    • Charakterystyka: przewaga dróg o dobrej nawierzchni i małym natężeniu ruchu (za wyjątkiem odcinka Abramowice Prywatne - Wólka Abramowicka).

1. Trasa: Świdnik - Świdniczek - Wólka Lubelska - Jakubowice Murowane - Świdnik Mały - Świdnik Duży - Świdnik
    • Długość: około 23 km
    • Czas: ok. 2,5 godz.
    • Charakterystyka: drogi głownie asfaltowe i dobrej jakości, chociaż nie brakuje odcinków, gdzie nawierzchnia nieco utrudnia jazdę (szczególnie na odcinku Świdnik - Świdniczek).

1. Trasa: Świdnik - Las Krępiecki - Krępiec - Minkowice - Podzamcze - Jacków - Franciszków - Świdnik
    • Długość: około 32 km
    • Czas: ok. 3,5 godz.
    • Charakterystyka: drogi asfaltowe o dobrej jakości, ale miejscami o dużym natężeniu ruchu, należy więc zachować szczególną ostrożność.

1. Trasa: Świdnik - Podzamcze - Mełgiew - Krzesimów - Łańcuchów - Milejów - Antoniów - Zalesie - Mełgiew - Świdnik
    • Czas: ok. 4,5 godz.
    • Charakterystyka: głownie drogi asfaltowe, miejscami o dużym natężeniu ruchu.
    • Długość: około 53 km.

1. Trasa: Świdnik - Las Szpitalny - Janówek - Janowice - Mełgiew - Nowy Krępiec - Świdnik
    • Czas: około 2 godz.
    • Charakterystyka: odcinek trasy Świdnik - Las Szpitalny to wąska, zarośnięta ścieżka, dalej drogi asfaltowe, w większości o małym natężeniu ruchu (oprócz odcinka Janowice - Mełgiew - Nowy Krępiec).
    • Długość: około 19,5 km.

1. Trasa: Świdnik - Wierzchowiska - Bystrzejowice - Kawęczyn - Kliny - Wilczopole - Kalinówka - Świdnik
    • Czas: około 4 godz.
    • Charakterystyka : kilka odcinków trasy to drogi asfaltowe dobrej jakości, dużo jest jednak polnych dróg o kamienistej lub piaszczystej nawierzchni, ale o słabym natężeniu ruchu.
    • Długość: około 40 km.

1. Trasa: Świdnik - Minkowice - Podzamcze - Dominów - Cyganka - Emilianów - Wierzchowiska Drugie - Krępiec - Świdnik.
    • Długość: około 50 km
    • Czas: ok. 4,5 godz.
    • Charakterystyka: przewaga dróg o żużlowej nawierzchni, polnych i kamienistych dróżek, a także leśnych ścieżek.

Propozycje innych wypraw rowerowych:

1. Świdnik - Dominów- Piaski - fragment korytarza ekologicznego: Dolina rzeki Giełczwi i Sierotki - Gardzienice -Rybczewice - Świdnik.
  2. Świdnik - Minkowice -- Podzamcze - Kębłów - fragment korytarza ekologicznego: Dolina rzeki Giełczwi i Sierotki- Kozice Górne - Kawęczyn - Rezerwat "Wierzchowiska" - Świdnik.
  3. Świdnik - Piaski - Stryjno - Krzczonów - Krzczonowski Park Krajobrazowy - Kawęczyn-Wierzchowiska- Świdnik.
  4. Świdnik - Krępiec- Minkowice- Mełgiew - Krzesimów-- Józefów - Janowice - Janówek - Świdnik.
  5. Świdnik - Józefów - Brzeziczki - Struża - Biskupice -Trawniki - Oleśniki - Ewopole - Biskupice - Piaski - Świdnik.