Śladami historii

Trasa: Piaski - Giełczew - Gardzienice - Wygnanowice

• Długość: ok. 10,5 km
  • Czas: 2,5 - 3 h
  • Charakterystyka: fragment lokalnych dróg asfaltowych, ścieżki przez pola, łąki i lasy

Opis trasy stanowi relacja z II Rajdu Pieszego Młodzieży Ponadgimnazjalnej Powiatu Świdnickiego, który odbył się 11 października 2003 roku.

Grupa licząca 51 osób wyruszyła ze Świdnika o godzinie 9:00. Do Piask dojechaliśmy autokarem, ponieważ trasa naszego Rajdu tak naprawdę rozpoczynała się od tego miejsca. Przy drodze prowadzącej do wsi Giełczew czekali już na nas, umówieni wcześniej, członkowie Ekologicznego Klubu UNESCO działającego przy Zespole Szkól w Piaskach, w którym funkcję prezesa pełni Pan Janusz Kuśmierczyk. W dalszą drogę ruszyliśmy razem.

Trasa wiodła wzdłuż malowniczej doliny rzeki Giełczew. Jej tereny należą po części do Krzczonowskiego i Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Początkowo szliśmy ulicą prowadzącą przez wieś, następnie ulica przekształciła się w drogę polną. W głównej mierze krajobraz mijanych przez nas terenów tworzyły okoliczne gospodarstwa, pola i łąki, jednak dość długi odcinek trasy prowadził przez las.

Pierwszy postój zorganizowaliśmy w Gardzienicach. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego powitał nas Arkadiusz Cholewa - pracownik Ośrodka Praktyk Teatralnych. Pan Arkadiusz oprowadził nas po pomieszczeniach XIX-wiecznej oficyny - siedziby OPT. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła sala wyłożona ręcznie malowanymi holenderskimi kafelkami. Po krótce usłyszeliśmy o pracy Teatru i jego sukcesach na arenie światowej. Obejrzeliśmy używane podczas spektakli instrumenty muzyczne oraz salę widowiskową. Na terenie parku krajobrazowego, tuż za oficyną zobaczyliśmy spichlerz wybudowany ok. 1900 r. oraz ruiny rządcówki pochodzącej z tego samego okresu.

Z Gardzienic skierowaliśmy się w stronę Wygnanowic. Zanim jednak tam dotarliśmy minimalnie zboczyliśmy z trasy, by dotrzeć do urokliwych źródełek bijących w pobliskim lesie. Po powrocie na trasę i przejściu kilkuset metrów minęliśmy funkcjonujący do dziś stary, drewniany młyn wodny i dotarliśmy do celu. Byliśmy już na terenie Zespołu Dworsko- Parkowego w Wygnanowicach, gdzie swoją siedzibę ma Dom Pomocy Społecznej dla kobiet niesprawnych intelektualnie. Pani Danuta Wrzołek - dyrektor Domu ugościła nas wspaniałym posiłkiem i po chwili odpoczynku mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać prelekcji pana Lucjana Świetlickiego - zamieszkałego w Piaskach regionalisty, autora 14 książek o naszych terenach. Pan Świetlicki wspaniale opowiadał o historii miejsc, które odwiedziliśmy w trakcie Rajdu (Piaski, Giełczew, Gardzienice, Wygnanowice), o związanych z tymi ziemiami ludziach i wydarzeniach.

Naszą wyprawę zakończyliśmy około godziny 17:00 miłym akcentem wspólnego ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek. Na miejsce przyjechał po nas pan Stanisław Kotowski - właściciel firmy Auto-Kos, który zapewnił nam gratisowy transport na trasie Świdnik - Piaski oraz Wygnanowice - Świdnik.

II Rajd Pieszy Młodzieży Ponadgimnazjalnej Powiatu Świdnickiego jest kontynuacją cyklu rajdów zapoczątkowanego w dniu 17 maja 2003 r. przez Starostę Powiatu. Wówczas przemierzyliśmy sporą część gminy Mełgiew, tym razem zwiedzaliśmy gminę Piaski. Dzięki tym wędrówkom poznajemy historię oraz walory krajobrazowo-przyrodnicze Naszego Powiatu.

Iwona Król, Starostwo Powiatowe w Świdniku