Od 1 września zmieniły się zasady programu szczepień przeciwko HPV. Wirus brodawczaka HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Teraz, ze szczepienia, które może uchronić dziecko przed zachorowaniem na raka, może skorzystać jeszcze więcej dziewczynek i chłopców. Żeby ułatwić rodzicom i dzieciom skorzystanie z programu, szczepienia będą także organizowane w szkołach. Szczepienia są, dla dzieci objętych programem, bezpłatne.
Jak zapisać dziecko na szczepienie:
- w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To teraz główna ścieżka zapisywania dziecka na szczepienie.
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez darmową aplikację mojeIKP
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00).
Uwaga! Od 1 września 2024 r. można zarejestrować dziecko na szczepienie w każdej przychodni POZ! (niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ).
Ponadto, od 1 września 2024 r. przychodnie POZ mogą realizować szczepienia p/HPV również w szkołach podstawowych, w trybie wyjazdowym. Szczepienia w szkołach są organizowane we współpracy szkoły, przychodni POZ i regionalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Żeby zaszczepić dziecko w szkole, potrzebna jest zgoda rodzica. To rodzic podpisuje deklarację i zgodę na szczepienie.
Szczepienie w szkole obejmie:
- Kwalifikację do szczepienia, której dokona lekarz
- Zaszczepienie
- Wpisanie kwalifikacji i szczepienia do elektronicznej karty szczepień dziecka.
Rodzic nie będzie musiał być obecny w trakcie szczepienia.