Spacer do Krzesimowa

Trasa: Świdnik - Krępiec - Mińkowice - Mełgiew - Trzeszkowice - Krzesimów

• Długość: ok. 17 km
  • Czas: ok. 4 godz.
  • Charakterystyka: teren płaski, z wyjątkiem niewielkiego odcinka drogi drugorzędne, fragmenty dróg polnych i ścieżki przez łąki - dogodne dla turystyki pieszej

Szlak ten został przetarty w 2003 roku w ramach Pierwszego Rajdu Pieszego Młodzieży Ponadgimnazjalnej Powiatu Świdnickiego. Właśnie w sprawozdaniu z niego, które publikujemy, zawarty jest opis trasy.

Jako pierwszy cel naszego marszu obraliśmy Gminę Mełgiew. Wyruszyliśmy około godziny 9.00 spod dworca PKP Świdnik Wschód. Dalej droga wiodła przez Krępiec i Minkowice, gdzie przeszliśmy obok zabytkowego dworca kolejowego z końca XIX w. Tak dotarliśmy do pierwszego punktu - Kościoła pod wezwaniem Św. Wita w Mełgwi. Mieliśmy tu przyjemność wysłuchać zarysu historii przedstawionego przez panią Halinę Załogę, dyrektora tutejszego gimnazjum i oczywiście zwiedzić wspaniałą, neogotycką, z elementami barokowymi, budowlę. Następnie przeszliśmy do pobliskiej, ponieważ zlokalizowanej w tzw. starym kościele Izby Pamiątek Regionalnych zorganizowanej przez panią Urszulę Kowalczyk. Odwiedziliśmy również tutejszy cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby okolicznych właścicieli dóbr ziemskich.

Pożegnani dźwiękami hejnału rozbrzmiewającego na całą okolicę z wieży kościoła wyruszyliśmy ulicą Partyzancką w kierunku Krzesimowa. Tam obejrzeliśmy obelisk upamiętniający zlokalizowany tu w latach 1944-45 obóz więźniów politycznych, a także zbiorowe mogiły żołnierzy z czasów I Wojny Światowej. Następnie zwiedziliśmy zespół pałacowo-parkowy. Pałac, gdzie obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej otacza wspaniały, zabytkowy park, w którym spotkać można kilkusetletnie okazy drzew, pomniki przyrody, a ciekawostką jest występujące tu „drzewko cierniowe". Z parku skierowaliśmy się w stronę szkoły podstawowej, gdzie oczekiwała już nas pani dyrektor Ewa Orlik. Był to  ostatni punkt naszej wycieczki, którą zakończyliśmy smacznym posiłkiem i wspólnym ogniskiem.

Inicjatorem rajdu był Starosta Świdnicki Mirosław Król. Mamy nadzieję, że udana impreza, zachęci do uczestnictwa w kolejnych tego typu, gdyż jest to doskonały sposób na poznanie atrakcji zarówno turystycznych jak i historycznych naszej najbliższej okolicy - Powiatu Świdnickiego.

Aut. Iwona Król - Starostwo Powiatowe w Świdniku.